Jdi na obsah Jdi na menu
 


STROM

STROM

 

28.12.2019

 

Většina lidí vnímá strom jako věc, něco, co je neživé, necítí bolest, nevnímá. Je to jenom strom, obyčejná věc, se kterou si může dělat, co chce. Strom nikoho nezajímá. Je odkázaný na to, co s ním člověk udělá, jestli ho nechá žít, nebo ho pokácí. Je mohutný a silný, a přesto vůči člověku bezmocný. Nikoho nenapadne, že je to živá bytost. Stojí tu mnoho let, ve společenství jiných stromů, zvířat, rostlin, ale i lesních bytostí.

 

dsc01363b.png

 

dsc01367a.jpg

 

Komunikují mezi sebou, žijí ve vzájemném souznění. Je to jeho svět, jeho rodina, stejně jako člověk žije ve své rodině a svém světě. Strom je pokorný, tichý, nemá žádnou zášť k člověku a hodně pro člověka dělá.

 

 

 

dsc01396a--kopirovat-.jpg

 

A pak přijdou nějací lidi a během chvíle, bez mrknutí oka, bez pohlazení, bez jediného vlídného slova, bez vysvětlení, strom pokácí, aby uspokojili svá ega. Jak může člověk s takovou samozřejmostí a bezcitností, jako by to byl jeho majetek, vzít život stromu, který tu stojí mnoho let, a kterému on život nedal?

 

pokacene-stromy2a.png

 

dsc01701a.jpg

 

Zamýšlí se někdo nad tím, že i strom může cítit bolest, že může mít stejné pocity jako člověk, že může cítit stejný strach, bezmoc? Kde lidi přišli na to, že jsou stromy, lesy, příroda, jejich majetek? Protože nemluví jako my? Ale v dnešní době, kdy lidi nezajímá nic jiného než peníze a jsou ovládáni chamtivostí, aby měli co nejvíc majetku, a pokud možno lepšího než ten vedle, se není co divit. Vidina peněz nemá mezí a vede k bezcitnosti.

 

nabyteka-.jpg

 

Dnes si lidi neváží lidského života, natož stromu. Co bude lidstvo dělat, až všechnu přírodu zlikviduje a zůstanou mu jenom papírky? Příroda nepatří člověku, ale člověk patří přírodě. Bez přírody nemůžeme žít, ale příroda může žít bez nás. Příroda je dar, ne samozřejmost, a je to právě příroda, která nám umožňuje život.

 

dsc01747a.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

příroda

ANNA, 24. 10. 2020 20:32

Velmi výstižné a pravdivé.